Mikroprojekt - VČS DHZ Korňa, PLES

Dňom 7.1.2011 bola začatá aktivita v rámci schváleného mikroprojektu v III. kole výzvy FMP OP CS SR –ČR 2007-2013 (pod registračným číslom SK/FMP/03/016) s názvom „Korňa – Staré Hamry – priateľstvo a spolupráca“.
Presnejšie sa jednalo o zahájenie projektu, spoločné zasadnutie starostov obcí Korňa a Staré Hamry, vedenia obcí, členov výborov hasičských zborov z oboch obcí. Na tomto stretnutí boli rozdelené úlohy v rámci organizačného a technického zabezpečenia projektu v jednotlivých obciach. Tohto pracovného stretnutia sa zúčastnilo po 15 účastníkov z každej obce.

Nasledujúci deň (sobota 8.1.2011) sa
zúčastnilo 42 členov DHZ Korňa na výročnej schôdzi Sboru dobrovolních hasičů v partnerskej obci Staré Hamry (58 členov SDH). Po srdečnom a priateľskom privítaní otvoril schôdzu veliteľ SDH Staré Hamry. Po vypočutí výročnej správy, boli naši členovia informovaní o zásahoch našich partnerov. V diskusii oboznámil náš predseda DHZ a veliteľ všetkých prítomných s programom prebiehajúceho mikroprojektu. Tejto akcie sa zúčastnili starostovia oboch partnerských obcí Korňa a Staré Hamry (obaja sú členmi týchto organizácií). Po oficiálnej časti sa rozprúdila živá debata medzi našimi zástupcami a domácimi hasičmi. Vymieňali sme si množstvo skúsenosti zo zásahov proti požiarom a živelným pohromám. Najmä tí starší mali na čo spomínať a mladí ich s nadšením počúvali. Táto časť schôdze prebiehala pri chutnom pohostení. Celá akcia prebehla v príjemnej a milej atmosfére a nikto z prítomných necítil, že sme rozdelený štátnou hranicou.

V nedeľu 9.1.2011 sa konala aktivita č.3 - výročná členská schôdza DHZ Korňa, ktorej sa zúčastnilo 42 členov SDH Staré Hamry a 84 členov DHZ Korňa, medzi ktorými boli aj sympatizanti, fanúšikovia, zástupcovia priateľských DHZ Turzovka, Makov, Vysoká nad Kysucou, Vysoká nad Kysucou – Horný Kelčov, zástupcovia OV DPO Čadca, zástupcovia OR HaZZ Čadca a vedenia obcí Staré Hamry, Korňa.

Úvodný príhovor predsedu DHZ Miroslava Smažáka smeroval na dôležitosť cezhraničnej spolupráce a spolupráce s okolitými obcami. Správu o činnosti v roku 2010 spracovanú predsedom DHZ prečítal tajomník DHZ Martin Gregor. Správa obsahovala všetky dôležité udalosti, aktivity, cvičenia a súťaže konané pod záštitou dobrovoľného hasičského zboru Korňa. V súhrne za rok 2010 bolo na brigádach a zásahoch odpracovaných 1 464,5 hodiny v prospech občanov obce Korňa bez nároku na odmenu + spolu 687 dní odpracovaných na akciách poriadaných našou organizáciou (výcvik, súťaže, pohreby, hody...) v prospech propagácie obce Korňa. Ako každoročne najviac odpracovaných hodín mali členovia výboru, no ako aktívni členovia sa prejavila aj dospievajúca mládež, dievčenský kolektív a formujúci sa detský kolektív žiačok, žiakov.

Nezaostalo len pri prázdnych slovách, aktívny členovia dostali v rámci tohto projektu nové hasičské uniformy, ktoré pristali všetkým - no najmä dievčatám. Nezabudli sme ani na jubilantov, ktorých sme si uctili vinšom, darčekom a úprimným poďakovaním za prácu v prospech tejto dobrovoľnej organizácie.

V diskusii okrem iných vystúpil aj starosta obce Jozef Kontrík a pochválil aktívnu činnosť hasičov pri zásahoch, reprezentácií obce, ale aj pri pomoci organizovania kultúrno-spoločenských akcií. Starosta SDH Staré Hamry pozdravil prítomných a vyjadril poďakovanie za začínajúcu cezhraničnú spoluprácu. V rámci diskusie vystúpili aj zástupcovia spriatelených susedných DHZ a veliteľ DHZ Rastislav Fatura podrobne vysvetlil ciele, rozsah a prínos prebiehajúceho projektu, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom. Rokovanie prebiehalo v priateľskej atmosfére a vysoká účasť členov DHZ Korňa nasvedčuje tomu, že dobrovoľné hasičstvo v regióne je živé a aktívne.

Po dôkladnej organizačnej príprave sa 12.3.2011 uskutočnil premiérový „Hasičský ples vzájomnej spolupráce“, ktorý sa uskutočnil v reštaurácii Korňanka. Na úvod čakalo uvítanie pozvaných hostí na červenom koberci s pohárikom tradičnej hruškovice, následne boli našimi dievčatami v uniformách usadení za bohato prestreté stoly.

Úvodné príhovory predsedu Miroslav Smážáka a starostu obce Jozefa Kontríka vystriedal zvuk sirény – týmto bol ples otvorený. Plesu sa zúčastnilo 45 členov DHZ Korňa, 32 členov SDH St.Hamry, krajský riaditeľ HaZZ mjr. Ing. Jaroslav Kapusniak, vedenia partnerských obcí, riaditeľka ZŠ Mgr. Jaroslava Srničková, VIP sponzori, zástupcovia CVČ Turzovka, rodičia mladých hasičov, rodinní príbuzní a občania partnerských obcí. Pestrý program plesu tvorili aj tri vystúpenia tanečnej skupiny SILVER, mladí ľudoví muzikanti Ševčíkovci a dva tanečné parkety pod vedením DJ. Aďa a hudobnej skupiny 2+1 z Kysuckého Nového Mesta. Dva osobitné tanečné parkety dávali priestor na vytancovanie sa všetkých generácií. Tento ples bol premiérový a mal obrovský úspech u hostí, preto chceme poďakovať personálu a organizačnému výboru za bezproblémový priebeh.

V rámci tohto mikroprojektu budú následne uskutočňované ďalšie aktivity, ako napr. spoločný výlet mladých hasičov, odborné školenia, oslavy sv,Floriána, hasičská súťaž cezhraničnej spolupráce, spoločný detský tábor, ukážky hasičskej techniky a iné aktivity, ktoré nájdete na www.hasicikorna.sk.

Spracoval: Anna Gajdošová a Rastislav Fatura

Foto: Andrej Nehera