Boli sme na školení "Dopravné nehody" aktivita č.5 Mikroprojekt

Dňa 3.4.2011 sa uskutočnilo celodenné odborné školenie hasičov zamerané na záchranu a pomoc pri dopravných nehodách v rámci spoločného mikroprojektu obcí Korňa a Staré Hamry pod názvom „Priateľstvo a spolupráca“. Súčasťou tohto školenia bol aj praktický výcvik s vyslobodzovacím náradím, chrbticovou dosku, fixačnými pomôckami a výstrojou a výzbrojou zakúpenou v rámci tohto projektu.

Po úvodnej inštruktáži a privítaní zúčastnených, začala odborná prednáška v podaní dvoch lektorov z Českej republiky (profesionálny hasičov – príslušníkov HZS ČR). Prednáška bola zameraná najmä na činnosť prevzatia správy o zásahu, prevedenie samotného výjazdu k dopravnej nehode, poskytnutie predlekárskej pomoci, zaistenie vozidla proti pohybu, vyslobodzovanie zranených osôb a zachytávanie prevádzkových kvapalín vytekajúcich z vozidiel.

Ďalej školenie pokračovalo pod vedením štyroch lektorov zo Slovenska (traja príslušníci HaZZ SR a záchranárka) zdravotnícka záchranárka Anna Sabelová predniesla a názorne ukázala predlekársku prvú pomoc, spôsoby použitia lekárničky vo výbave DHZ, fixáciu krčnej chrbtice a použite chrbticovej dosky pri vyslobodzovaní zraneného z motorového vozidla.

Ing. Štefan Janešík poukázal na podobnosť postupov pri dopravných nehodách na Slovensku a v Čechách, na rozdielnosť vo vybavení dobrovoľných hasičských zborov a ich zaradenie v Integrovanom záchrannom systéme. Následne odprezentoval postupy HaZZ SR pri dopravných nehodách podľa interných pokynom PHaZZ.

V školení ďalej pokračoval Rastislav Fatura a prezentoval cvičenie na hromadnú dopravnú nehodu autobusu s nákladným vozidlom, konané v minulosti v meste Turzovka, ktorého sa zúčastnili potrebné zložky Integrovaného záchranného systému. Účastníci školenia sa zoznámili s postupmi pri hromadných dopravných nehodách (hromadných nešťastiach), kde je potrebná veľmi dobrá súčinnosť záchranných zložiek a spojenie medzi riadiacimi týchto zložiek. Ďalej sa zoznámili so systémom TRIAGE – rýchle triedenie zranených pri hromadných nehodách (v ČR sa používa pomenovanie START), presnejšie sa jedná o štítkovanie zranených pomocou farebných štítkov – podľa rozsahu a druhu zranenia.

Po prestávke na obed sa zúčastnení presunuli na voľné priestranstvo, kde na pristavenom vozidle pod odborným dohľadom Štefana Belka a ostatných inštruktorov si precvičili nadobudnuté poznatky, najmä vyslobodzovanie pomocou hydraulického vyslobodzovacieho náradia, vyslobodzovanie cez zadné okno a ďalšie potrebné postupy v prípade dopravnej nehody. Osobitnou kapitolou bolo zachytávanie, absorpcia a zber unikajúcich prevádzkových kvapalín a spôsob použitia havarijnej súpravy zakúpenej v rámci tohto mikroprojektu, je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Fondu mikroprojektov spravovaného Trenčianskym samosprávnym krajom.

Na záver školenia všetci zúčastnení členovia oboch dobrovoľných hasičských zborov poďakovali inštruktorom a vzdali prejav uznania za vysokú odbornosť a profesionalitu v rámci tejto riešenej problematiky. Ako ďalšia aktivita v rámci tohto projektu bude dvojdňové školenie spojené s cvičením simulovaného lesného požiaru v pohraničí.

V mene DHZ Korňa a zúčastnených chcem poďakovať SDH Staré Hamry, HZS MSK HS Frýdek-Místek a slovenským lektorom za profesionálne prevedené školenie a praktický výcvik.

Foto: Andrej Nehera

www.hasicikorna.sk