Boli sme na výlete pre mladých hasičov - mikroprojekt

Dňa 12.3.2011 sa uskutočnila, už v poradí 4.aktivita „Spoločný výlet pre mladých hasičov“. Účastníci tejto aktivity boli najmä deti a mládež z partnerských obcí Korňa – Staré Hamry. Mladí, aktívni a oddaní sympatizanti veľkých hasičov boli zoznámení v hasičskom múzeu mesta Ostravy s históriou hasičstva a jeho postupným vývojom, až po súčasnosť.

Toto zaujímavé múzeum sa nachádza od roku 2005 v Ostrave-Přivoz, v historickej budove vtedajšieho nemeckého zboru dobrovoľných hasičov. Po celú dobu prehliadky nám odborný výklad zabezpečili pracovníci múzea a spoločne si návštevníci pozreli aj inštrukčno-náučný film o hasičoch a ich práci.

Mladých hasičov zaujala aj ručná pračka hadíc, ručné džberovky a najmä moderná hasičská výstroj, výzbroj používaná pri záchranných akciách. V priestoroch múzea, sú aj preddefinované ukážky technických zásahov a technického automobilu pre rýchly zásah. Druhá časť prehliadky bola zameraná na spôsob, riadenie integrovaného záchranného systému 112 a súčinnosť operátorov jednotlivých zložiek.

Po obednej prestávke sa účastníci zájazdu presunuli do Olomouca na prehliadku hasičskej techniky používanej v Hasičskom záchrannom zbore Českej republiky. Vrelé privítanie „mokrými zásahovými hasičmi“ navodilo tu pravú atmosféru hasičárne.Na vlastné oči sme sa pokochali novým modelom hasičského špeciálu, najmä do ťažkého terénu na podvozku Tatra rady 7 s nádstavbou od firmy THT.

Deti boli unesený počtom a rôznorodosťou techniky. Na vlastnej koži si mohli sadnúť do špeciálov, vyskúšať si zásahovú obuv, prilbu a porozprávať sa o svojich zážitkoch. Aktivity sa zúčastnilo 22 detí zo Starých Hamrov a 22 detí z Korne.

Spracoval: Rastislav Fatura

Foto: Andrej Nehera