Zásahy za rok 2012

č.z

Popis

1

Zásah v ťažko dostupnom teréne v obci Korňa – zachránené 16 ročné dievča

Dňa 16.2.2012 po 13 hodine zavolalo na tiesňovú linku vysílené 16 ročné dievča, ktoré po ceste zo školy domov – už nevládalo a uviazlo vo vyše metrovom snehu v obci Korňa, časť U Stani. Na miesto vyrazili profesionálni hasiči OR HaZZ Čadca (traja+vozidlo AHZS MB Vario) a dobrovoľní hasiči DHZ Korňa (piati+ Nissan Navara). Presnejšie miesto zásahu hasičom upresnil starosta obce p.Kontrík, vzhľadom na napadanú vysokú nádielku snehu hasiči vyzbrojený dekami a transportnými nosidlami pokračovali pešo. Dievča bolo nájdené pri vedomí no vystrašené a uzimené, bola uložená do transportných nosidiel, zabalené a transportované k hasičskému vozidlu Nissan Navara, ktorým ho priviezli do dediny a odovzdali rýchlej záchrannej službe. Tá ho stabilizovala a transportovala do NsP Čadca. Vďaka spolupráci profesionálnych a dobrovoľných hasičov bol zachránený ďalší mladý život.

2

Zásah - znášanie pacienta k vozidlu RZP

Dňa 17.2.2012 pred 18, hod. spolu s profesionálnymi hasičmi HS Turzovka bol povolaný aj Dobrovoľný hasičský zbor Korňa k výpomoci rýchlej záchrannej službe v katastri obce Korňa, časť U Chylov. Pacient po stabilizácii bol pomocou terénneho vozidla (Nissan Navara DHZ Korňa) transportovaný k hlavnej ceste, kde bol preložený do sanitného vozidla a transportovaný do NsP Čadca. Zásahu sa zúčastnili 5 členovia DHZ Korňa, 3 príslušníci HaZZ a 2 pracovníci RZP.

3

Zásah - zapadnuté odhŕňacie vozidlo

V noci zo 17 na 18.2.2012 bola do našej obce privolaná pomoc zo záchrannej brigády Žilina pre odstránenie snežnej kalamity z neprístupných cestných komunikácií z dôvodu mimoriadnej situácie snežnej kalamity vyvolanej nepretržitými snehovými zrážkami.
Na pomoc prišla technika Tatra 815 vybavená pluhom a posypovým materiálom. Pri úpravách ciest vozidlo z nezistených dôvodov v časti Komaniková zišlo z vozovky a ostalo zakliesnené v priekope. Po neúspešnom pokuse o vyslobodenie obecným traktorom musela prísť narad ťažká vyslobodzovacia technika a to špeciálny hasičský žeriav LIEBHERR LTM 1055 taktiež zo záchrannej brigády. Žeriav po uchopení vozidla za zadnú časť vozidla Tatra zo začiatku mal problémy so zakliesneným vozidlom ale napriek tomu sa mu nakoniec vozidlo podarilo dostať späť na vozovku a tak sa mohlo vozidlo vrátiť späť do činnosti.
Pri tomto zásahu pomoc poskytli: Jozef Kontrík starosta obce + traktor, Mário Paľuch člen DHZ, Pavol Papik člen DHZ

4

Zásah - zasypané vchodové dvere rodinného domu

Dňa 18.2.2012 sa ráno zmobilizovali 10 členovia DHZ Korňa vyzbrojenými lopatami, lanami. Následne vyrazili na žiadosť p.Marty Sučikovej odhádzať sneh od vstupných dverí rodinného domu v obci Korňa, časť U Sučikov. Po odhádzaní snehu u dverí sme odhádzali aj od zasypaného okna. Potom sme pokračovali na ďalší zásah.

5

Zásah - zhadzovanie snehu areál DHZ

Vzhľadom na vysokú vrstvu snehu sme 18.2.2012 zhadzovali sneh zo striech aj v našom športovom areále, zúčastnených 10 členov DHZ Korňa.

6

Zásah - pomoc pri zhadzovaní snehu Futbalová aréna

Dňa 18.2.2012 sa 10 členov DHZ Korňa bez nároku na odmenu zúčastnilo odhadzovania snehu na Futbalovej aréne v obci Korňa, vyzbrojený lopatami, istiacimi a ochrannými pomôckami sa po preškolení BOZP presunulo na strechu, kde spravili kus dobre vykonanej práce, v mene výboru DHZ ďakujeme.

7

Zásah - znášanie pacienta U Muchov

Dňa 22.2.2012 o 21,55 hod. sme boli požiadaný o pomoc pri znesení pacienta v našej obci, časť U Muchov. Prostredníctvom sms zvolania, dohody so starostom obce p.Kontríkom na transport bola použitá snežná lavína s vodičom obce. Následne na miesto boli prevezená aj posádka RZP, príslušníci HaZZ a členovia DHZ. Po stabilizácii bol pacient transportovaný do sanitného vozidla.

8

Zásah - výpomoc RZP a HaZZ

Dňa 23.2.2012 o 00,15 sme boli požiadaný o výpomoc RZP a HaZZ v našej obci, časť Zátoka, kde príslušníci Polície našli podchladeného muža so psom. Trvalé bydlisko muža bolo Vysoká nad Kysucou, zásahu sa okrem DHZ Korňa zúčastnila aj RZP, HaZZ HS Turzovka a Polícia. Podchladený muž bol transportovaný do NsP Čadca.

9

Zásah - povodňové práce v osade U Sučika

Dňa 25.2.2012 bolo občanmi obce nahlásené vylievanie sa miestneho toku v našej obci - časť U Sučika, kde voda z topiaceho snehu sa vylievala na cestu. Členovia istený lanom postupne vyhádzali sneh, vyrezali spadnutý strom z koryta - tým sa následne tok upravil. Zásahu sa zúčastnilo 7 členov DHZ, pri návrate na základňu sme uvoľnili sneh pri mostíku v Komanikovej U Tomašika.

10

Zásah - zvoz pacienta výpomoc RZP

Dňa 18.3.2012 členovia DHZ Korňa vykonali zásah k výpomoci RZP - zvozu pacienta v obci Korňa, časť Nižná Korňa. Pri zásahu použili terénne vozidlo Nissan, na ktoré nasunuli reťaze a postupovali k rodinnému domu pacienta.
Zásahu sa zúčastnila posádka RZP Turzovka, HaZZ HS Turzovka a naši členovia A.Nehera, P.Vyrobík, M.Tremboš, M.Paľuch, Fatura, M.Gregor, Janešík. Pri zvolaní bol použitý SMS system hasiči. Výbor DHZ Korňa ďakuje za pomoc.

11.zásah - výpomoc v meste Turzovka lesný požiar

Dňa 30.4.2012 bol náš DHZ požiadaný o výpomoc pri lesnom požiari v katastri mesta Turzovka, časť Vyšný koniec. Nakoľko naši členovia v ten čas sa nachádzali v hasičskej zbrojnici výjazd bol vykonaný bez meškania s technikou Nissan Navara 1+4 a CAS 32 T148 1+2.
V čase príjazdu na miesto zásahu boli už na mieste HS Turzovka AHZS MB Vario 1+1, DHZ Turzovka Nissan Navara 1+3 a CAS K 25 Liaz 1+7. Požiar sme pomohli lokalizovať za pomoci C“ prúdov a genfovakov, ďalej bolo zriadená hadicová doprava vody pomocou plávajúcich čerpadiel.

12. Zásah pomoc pri hľadaní nezvestenej osoby

V spolupráci s políciou OO PZ Turzovka sme hľadali 19.5.2012 nezvestného občana Š.K obce Korne. Zásahu sa zúčastnili dvaja členovia DHZ a dvaja príslušníci polície.

 

13. Zásah dopravná nehoda osobného motorového vozidla, ktorá bola bez zranení 17.6.2012. Zúčastnených 5 členov DHZ Korňa, vozidlo Nissan Navara, zabezpečenie a označenia miesta nehody, vytiahnutie a zabezpečenie vozidla

14. Zásah dopravná nehoda motocyklistu

Členka DHZ Korňa p. Faturová Mária poskytla prvú pomoc zranenému motocyklistovi v areáli TJ , následne mu p. Hurík František zavolal na linku 112 a na miesto sa dostavili záchranné zložky, DHZ Korňa 4 členovia, HaZZ Turzovka 1+2, RZP Turzovka, Policia

15. Zdravotnícky zásah / predlekárska pomoc

16. Zdravotnícky zásah / predlekárska pomoc Čadca

17. Zdravotnícky zásah / predlekárska pomoc Jasenica

18. Zásah lesný požiar Turzovka Živčáková 19.82012

19. Technický zásah Korňa Skotňa

20. Zdravotnícky zásah / predlekárska pomoc Kamenná Poruba

21. Požiar lesného porastu – U Chylov

Dňa 22.9.2012 o 13,00 hod. bol spozorovaný požiar lesného porastu v časti U Chylov (členmi DHZ Korňa pri kondičných jazdách v teréne). Na miesto vyrazil DHZ Korňa s terénnym vozidlom Lada Niva + 5 členov. Po príjazde na miesto bolo zistené, že sa jedná o spaľovanie haluziny, miesto bolo zabezpečené proti rozšíreniu do okolitého porastu, osoby boli poučené, zásah ukončený o 14,10 hod.

22. Otváranie rodinného domu – Nižná Korňa

Dňa 25.9.2012 o 14,45 hod. sa naši dvaja členovia (Lada Niva) zúčastnili technického zásahu spolu s HaZZ (HS Turzovka) pri otváraní RD, po príjazde na miesto zásahu bol RD otvorený – následne v RD bolo nájdené jej telo (exitus), na miesto súčasne dorazila aj RZP a polícia, zásah ukončený o 18,10 hod.

23. Hľadanie nezvestnej osoby

Dňa 1.10.2012 o 00,05 hod. nám bola nahlásená nezvestná osoba, po overení správy bol vykonaný výjazd s Nissan Navara + Lada Niva, 6 členov DHZ Korňa a dvaja občania obce následne prehľadali vytypované miesta a lesné komunikácie. V čase o 02,02 hod. nezvestná osoba sa dostavila do miesta trvalého bydliska – po overení bol zásah ukončený.

24. Požiar drevenice v Klokočove, Rybáre

Dňa 2.10.2012 o 01,10 hod - bol cez OD OR HaZZ Čadca požiadaný DHZ Korňa o výpomoc pri požiari drevenice, výjazd bol vykonaný s technikou CAS 32 T148 a Nissan Navara (6 členov). Členovia DHZ Korňa vykonávali hasiace práce, prieskum terénu a dopravy vody na požiarovisko, spolupráca s HaZZ (HS Turzovka, HS Čadca), DHZ Klokočov. Ukončenie zásahu ráno o 6,20 hod.

25. Dňa 22.10.2012 bol nahlásený požiar skládky odpadu

v obci Korňa. Na miesto zásahu vyrazili príslušníci HaZZ HS Turzovka (AHZS MB Vario 1+2) a členovia OHZ Korňa (Nissan Navara 1+2). Požiar bol lokalizovaný jednoduchými hasiacimi prostriedkami a 1x vysokotlakým prúdom.
Spolupráca s políciou a občanmi.
Zasahujúci členovia: Miroslav Smažák, Mário Paľuch, Učník Jozef st., Martin Staník

26. Technický zásah 21.11.2012

Na žiadosť starostu obce p. Kontríka sme pomohli zniesť telo nebohého p.Ľuboša Sabelu z 2NP rodinného domu do pohrebného vozidla a následne preložiť v Turzovke, pri zásahu sa zúčastnilo 9 členov OHZ / DHZ Korňa, transportné nosidlá, chirurgické rukavice, lezecké lano, technika MB Sprinter, Nissan Navara

 

27

Požiar Drevenice Klokočov

Dňa 2.12.2012 (čas 04,18 hod.) sme boli požiadaný o výpomoc pri likvidácii požiaru v obci Klokočov, časť Vrch predmier. Zásahu sa zúčastnilo 9 členov OHZ Korňa s technikou Nissan Navara, Lada Niva, zabezpečovali sme najmä s našimi čerpadlami dopĺňanie CAS a ostatný členovia likvidovali požiar na požiarovisku. Ukončenie zásahu o 8,20 hod., ďalej na mieste zasahovali aj HS Turzovka 1+3, HS Čadca 1+2, OHZ Klokočov 1+6, OHZ Turzovka 1+8, HZB Žilina 1+2. Spolu zasahovalo 35 profesionálnych a dobrovoľných hasičov.

28

Taktické cvičenie v Korni

Dňa 2.12.2012 o 9,00 hod. sa konalo taktické cvičenie pre OHZ Korňa, OHZ Makov, OHZ Klokočov, OHZ Zákopčie Tarabov, OHZ Olešná, OHZ Nesluša, OHZ Radôstka, OHZ Snežnica, OHZ Dunajov, OHZ Oščadnica a OHZ Krásno nad Kysucou v rámci základnej prípravy členov obecných hasičských zborov pre okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto.

Cvičenie bolo zamerané najmä na koordináciu a zjednotenie postupu pri požiaroch v rodinných a bytových domoch, čerpanie a dopĺňanie vody, dopravu vody na veľké vzdialenosti, likvidácia požiaru za pomoci CAS 32 T 148, CAS Iveco Daily, PS 12 a prenosných hasiacich prístrojov. Čerpanie vody s veľkým prevýšením a znečistenej vody. Poskytovanie predlekárskej pomoci, transport pacienta v nedostupnom teréne. Použitie vecných prostriedkov, ktoré majú jednotlivé obecné hasičské zbory vo výbave. Na záver bola vytvorená aj protipovodňová bariéra na ochranu pred povodňami.

Aj napriek chladnému počasiu sa zúčastnilo cvičenia 42 dobrovoľných obecných hasičov.

29

Výpomoc RZP a HaZZ

Dňa 19.12.2012 v čase o 23.37 hod sme boli požiadaný OD OR HaZZ v Čadci o výpomoc pri transporte pacienta v obci Korňa, časť U Stani. Na miesto vyrazila RZP Falk Turzovka, HaZZ HS Turzovka (MB Vario 1+2) a Dobrovoľný hasičský zbor Korňa s terénnym vozidlom Nissan (1+2).
Počas jazdy k zásahu sme na terénne vozidlo nasadili reťaze na prednú nápravu, nakoľko terén bol ťažko dostupný (mokrý sneh a blatisté podložie). Po príjazde na miesto zásahu posádka RZP stabilizovala pacientku a následne bola spoločne transportovaná pomocou terénneho vozidla k vozidlu RZP, ktoré ju previezlo do NsP Čadca.
Zúčastnený členovia DHZ Korňa: Andrej Nehera, Mário Paľuch, Rastislav Fatura

30

Zdravotnícky zásah / predlekárska pomoc

Dňa 29.12.2012 sme boli požiadaný o asistenciu pri futbalovom turnaji v športovej hale v Korni. Akcie sa zúčastnilo spolu 11 členov DHZ / OHZ Korňa, vystrojených veľkou lekárničkou, chrbticovou doskou, ručnými hasiacimi prístrojmi a vozidlom Nissan Navara.

Spolu sme ošetrili 3 účastníkov futbalového turnaja a 1 člena realizačného týmu, privolanie posádky RZP nebolo nutné - vzhľadom na veľkosť a spôsob poranenia. Ďalej náš Dobrovoľný hasičský zbor poskytol stany a stoly na tylové zabezpečenie akcie. Činnosť od 7,20 hod do 19,20 hod.