Písali o nás

Image
Vo štvrtok 14. augusta vyšiel článok v nezávislom týždenníku KYSUCE o činnosti v našom dobrovoľnom hasičskom zbore.
Bohu na slávu-blížnemu na pomoc

Spomienka na vznik nášho Dobrovoľného hasičského zboru Korňa v roku 1954 pramení z lásky k našej obci a úcty k našim predchodcom, ktorí za veľmi ťažkých podmienok zakladali túto dobrovoľnú organizáciu na zásadách lásky a úcty človeka k človeku, k jeho práci, životu, zdraviu, a majetku. Počas týchto rokov boli vždy ochotní zanechať svoju častokrát dôležitú prácu, prerušiť odpočinok a ísť na pomoc tým, ktorých ohrozoval požiar, alebo iná živelná pohroma. Túto prácu vždy robili bez nároku na odmenu. Statočne bojovali proti ničivej sile ohňa, aby ochránili skromný a poctivou prácou nadobudnutý majetok nášho Hornokysuckého ľudu.
Prvé začiatky
O prvých začiatkoch Dobrovoľného hasičského zboru vieme veľmi málo, lebo sa nezachovali žiadne písomné záznamy. Korňa vznikla ako samostatná obec v roku 1954 spojením Turzovských osád Nižná a Vyšná Korňa a v tomto roku došlo aj k založeniu DHZ. Jeho zakladateľmi a prvými členmi boli Ivan Pečner - predseda, Jozef Jaroš - veliteľ, Ján Jendrisek -tajomník, Jozef Gajdoš - hospodár, Škára Michal - pokladník. Ďalší členovia a zakladatelia : Štefan Jendrisek, Pavol Sabela, Jozef Zábavík, Pavol Dubač, Pavol Stuchlík.
Medzi žijúcich najstarších členov zboru patria: Pavol Jakubík, Štefan Smažák, Ján Smažák a Jozef Učník st..
Rok 1959 - citát z Kroniky obce : Ten kto chránil majetok občanov a štátu, kto bdel za tmavých nocí nad úrodou našich polí, v lete proti škodcom, to bol náš hasič pri plnení svojich každodenných úloh pri tejto dobrovoľnej službe.
Súčasnosť
Dobrovoľný hasičský zbor je aj naďalej funkčný, aj napriek uponáhľanej dobe, napriek honbe za peniazmi a kariérou. Pod dohľadom výboru DHZ: Miroslav Smažák predseda, Ladislav Fatura hospodár, Ing. Štefan Janešík tajomník, Rastislav Fatura veliteľ, Peter Voštinák preventivár a ďalších členov sa plnia úlohy na úsekoch ochrany pred požiarmi, likvidácie požiarov, prevencie, práce s mládežou a prezentácii obce. V súčasnosti má zbor 60 mužov a 15 žien, z ktorých je vytvorená aj hasičská zásahová jednotka.
Technika
Od založenia zboru prešla technika mnohými obnovami, medzi prvú techniku patrila pojazdná motorová striekačka PS 16, vozidlo FORD a legendárne Tatry 805, ktorú vlastnil zbor až do roku 2002. Postupnou obnovou sme získavali dopravný automobil Avia, v roku 1998 sa podarilo získať cisternovú automobilovú striekačku Tatra 148 - po vlastnej úprave a rekonštrukcii slúži až podnes. Súčasná technika DHZ je: CAS 32 T 148, MB Sprinter, Lada Niva, 2x PS 12, 1x PS 8, plávajúce čerpadlo a ostatná ochranná výstroj.
Zásahy a výcvik
Medzi najčastejšie zásahy patria požiare lesov a lesných porastov, technické zásahy po povodniach a pomáhame aj pri znášaní zranených z neprístupných miest. Na bezpečný a účinný zásah sa musia členovia pravidelne školiť a cvičiť s technikou. Medzi záživnejší a zaujímavejší výcvik patrí aj hasičský šport.