Sanitné vozidlo na poskytovanie prvej pomoci v DHZ Korňa

Na základe dobrej spolupráce nášho Dobrovoľného Hasičského Zboru Korňa s Kysuckou Nemocnicou a riaditeľom Ing. Martinom Šenfeldom, MBA sme dostali do zapožičania vozidlo záchrannej služby, nakoľko už v tomto období Kysucká Nemocnica nieje prevádzkovateľom zdravotnej záchrannej služby.

Nakoľko počas nášho pôsobenia ako FIRST RESPODENT (jednotka vybavená automatickým externým defibrilátorom) sa zúčastňujeme zásahov s poskytovaním prvej pomoci (najmä pri zástave krvného obehu a transportu pacientov z ťažko dostupných miest) bude toto vozidlo na podvozku WV Transporter s pohonom všetkých kolies pre nás užitočné. Sanitné vozidlo má možnosť prevozu ležiaceho pacienta, po prípade sediaceho. Ďalej sme vozidlo vystrojili výzbrojou na poskytovanie prvej pomoci (AED, kyslík, odsávačka, ošetrenie zlomenín, zastavenie krvácania a pod.). Toto vozidlo nemá nahrádzať vozidlá zdravotnej záchrannej služby, no v prípade nedostupnosti profesionálnych záchranárskych posádok, môže nás vyslať operačné stredisko na poskytnutie prvej pomoci.

Časť členov nášho dobrovoľného hasičského zboru má už teraz absolvovaný kurz prvej pomoci a veľkou pomocou sú pre nás aj členovia, ktorí pracujú ako profesionálni zdravotnícki záchranári. Stáva sa, že pri veľkých hromadných nešťastiach má takéto vozidlo využitie aj na transport ľahko zranených pacientov. Toto vozidlo plánujeme využiť napr. na výcvik, technické zásahy, pátracie akcie so zložkami IZS ako tylová podpora a prípadné poskytnutie prvej pomoci.

Na záver chceme úprimne podakovať riaditeľovi Kysuckej Nemocnice Ing. Martinovi Šenfeldovi, MBA za požičanie vozidla.