Oslavy sv. Floriána v Korni

V rámci mikroprojektu obcí Korňa – Staré Hamry „Priateľstvo a spolupráca“ sa v Nedeľu 15.5.2011 uskutočnili oslavy sv. Floriána (aktivita č.7) v obci Korňa. V hasičskom areáli DHZ boli pre návštevníkov pripravené ukážky záchranným prác pri dopravnej nehode osobných motorových vozidiel, nákladných motorových vozidiel, ukážky hasenia pomocou ručného hasiaceho prístroja, hasenie pomocou cisternovej automobilovej striekačky, poskytovanie prvej pomoci, hry pre deti, fotenie pri hasičskej technike, ukážku požiarneho útoku detí hry plameň a ukážky prác vyslobodzovacieho špeciálu.

Úvodné slová patrili predsedovi DHZ Korňa Miroslavovi Smažákovi, ktorý prítomných oboznámil s históriou sv. Floriána patróna hasičov, poďakoval všetkým aktívnym členom, vedeniu obce, priaznivcom a sponzorom za podporu dobrovoľného hasičstva v obci Korňa. Vďaka patrí aj rodičom aktívnych reprezentantov, ktorý na úkor svojich osobných povinností sa venujú reprezentácii obce v ženskom alebo mužskom družstve.

Ako prvá ukážka bola pomoc pri dopravnej nehode nákladného vozidla s osobným motorovým vozidlom, ktorej sa zúčastnili členovia DHZ Korňa, SDH Staré Hamry a pracovníci VK Transport Čadca s vyslobodzovacím špeciálom firmy ČESMAD Slovakia.

Pri týchto ukážkach bola použitá aj výstroj a výzbroj zasahujúcich hasičov zakúpená zo zdrojov tohto projektu, napr. aj chrbticová doska, nosidlá a lekárnička. Účelom týchto ukážok bolo aj praktické využitie doterajších školení a výcviku dobrovoľných hasičov v rámci tohto projektu. Ako účinný pomocník pri takýchto dopravných nehodách nákladných vozidiel je vyslobodzovací špeciál, ktorý so skúsenou obsluhou je nenahraditeľný.

Ďalšia ukážka pod odborným vedením Anny Sabelovej profesionálnej záchranárky smerovala na prvú pomoc pri zastavení dýchania, masáže srdca, poleptaní a chmaty pri vyslobodzovaní z auta. Túto dobre pripravenú akciu podporilo aj „uplakané počasie“, no napriek tomu sa akcie zúčastnilo veľký počet divákov nielen z Korne a Starých Hamrov, ale aj z okolitých dedín. Akciu prišiel podporiť aj starosta obce Korňa Jozef Kontrík, ktorý prítomných oboznámil s prebiehajúcim Mikroprojektom.

Následne prebiehali ukážky, kde diváci si mohli pozrieť vyslobodzovanie pomocou motorového vyslobodzovacieho náradia vo výbave SDH Staré Hamry – vyslobodzovanie cez zdeformované dvere, odstránenie strechy, cez zadný kufor a ďalšie nové postupy. Vozidlá na tieto ukážky poskytli firmy K&T Čadca a S&M Korňa, ktorým patrí vďaka nakoľko z jednotlivých vozidiel ostali len vraky.

Veľký úspech mala aj ukážka hasenia začínajúceho požiaru osobného motorového vozidla pomocou ručného hasiaceho prístroja, ktorý v je schopný začínajúci požiar uhasiť. Postupne prebehla aj ukážka zahasenie požiaru vozidla za pomoci strednej peny, ktorá je účinným prostriedkom hasičov na likvidáciu požiarov v cestnej doprave.

Žiaci navštevujúci hasičský krúžok ukázali svojím rodičom požiarny útok podľa pravidiel hry Plameň. V priestoroch hasičskej zbrojnice bola výstava pohárov a trofejí získaných od vzniku DHZ Korňa. Počas celej akcie bola pre účastníkov osláv poskytnutá strava a občerstvenie z prostriedkov Mikroprojektu. Na záver by som chcel poďakovať v mene výboru DHZ Korňa všetkým, ktorý priložili ruku k dielu a pomohli pri týchto oslavách sv. Floriána patróna hasičov.

Spracoval: Rastislav Fatura

Foto: DHZ Korňa