Veľa vody a príjemné veľkonočné sviatky + poďakovanie

Šibi-ryby, mastné ryby,
kus koláča od korbáča,
a vajíčka do košíčka.

Až mi nedáš dve vajíčka,
daj mi aspoň makovníčka.
Ešte k tomu groš,
aby bolo dosť!

Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším kresťanským sviatkom, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista. Kresťania si na Veľký piatok pripomínajú potupnú a bolestivú smrť Ježiša Krista na kríži.
Ježiš Kristus bol ukrižovaný na vrchu Golgota za vlády Pontského Piláta.

Biela Sobota je prípravným dňom pred veľkonočnými sviatkami. V chrámoch katolíckej cirkvi sa znovu rozozvučia zvony, ktoré od štvrtku večera mlčali. Aj v tomto sviatočnom Veľkonočnom období sa členovia Dobrovoľného hasičského zboru zúčastnili na čestnej stráži pri hrobe Ježiša Krista v Rímskokatolíckom kostole v Korni.

Veru chvíľka zastavenia a hodinová stáž pri božom hrobe je pre nás každého v kútiku duše opojenie a načerpanie nových síl do rozbehnutého roka plného očakávania.

Typické veľkonočné zvyky – oblievanie vodou, šibanie prútikmi, maľovanie veľkonočných vajíčok, rozdávanie čokoládových zajačikov a kuriatok - nemajú až tak kresťanský pôvod. Často sa stáva, že odsúvajú pravú podstatu veľkonočného pondelka do úzadia na úkor pokory a jednoduchosti.

Touto cestou chcem úprimne poďakovať členom DHZ Korňa v mene správcu farnosti v Korni vdp. Ivana Máhrika za priebeh služby pri božom hrobe.

Výbor DHZ Korňa

zdroj: www.panorama.sk