Transport z Vlčej Jamy

Image
Dňa 20.2.2010 vo večerných hodinách bola povolaná posádka Rýchlej záchrannej zdravotnej služby z Turzovky do obce Klokočov – časť Vlčia Jama, kde potreboval pomoc zdravotníkov dedko P.S.. Nakoľko sa táto osada nachádzala v ťažkom dostupnom teréne, posádka RZP sa vydala do osady pešo.
Po dorazení k postihnutému pacientovi do Vlčej Jamy si záchranári povolali na pomoc pri transporte príslušníkov Hasičského a záchranného zboru z HS Turzovka a nakoľko bola lepšia prístupová cesta z obce Korňa cez osadu Hrtúsov – na pomoc boli povolaný aj Dobrovoľný hasiči z Korne z terénnym vozidlom NIVA. Pacient po stabilizovaný bol naložený na špeciálne nosidlá UT 2000 a za pomoci 2 záchranárov, 4 profesionálnych a 6 dobrovoľných hasičov transportovaný po čerstvom napadanom snehu, kde v miestach sa brodili, až 60 cm snehom a závejmi k záchranárskemu vozidlu. Tento zásah bol náročný aj pre samotných záchranárov, ktorý ich preveril - či už po odbornej, no najmä po fyzickej stránke. Moje poďakovanie patrí všetkých zúčastneným záchranárom a verím, že pocit zachráneného ľudského života im zahreje dušu a z dobrým pocit pozretia si nočného hokeja Slovenských reprezentantov, nakoľko samotný zásah skončil, až hodinu po polnoci. Opäť sme sa presvedčili, že Integrovaný záchranný systém má v spoločnosti svoje dôležité opodstatnenie.

Rastislav Fatura veliteľ DHZ Korňa

Foto: DHZ Korňa