Dnes má meniny: Lukáą
Zajtra má meniny: Kristián

2% z dane môžeš darovať aj ty pre DHZ Korňa

Ľudia aj firmy na Slovensku môžu darovať každoročne určité percento svojej zaplatenej dane s prímov v prospech DHZ Korňa na realizáciu verejnoprospešných aktivít. Nejde o daň navyše, je to časť už Vami zaplatenej dane a neskončí v štátnom rozpočte, ale bude prevedená v prospech našej verejnoprospešnej organizácie.

TLAČIVÁ NA STIAHNUTIE:

POTVRDENIE O ZAPLATENÍ DANE
VYHLÁSENIE o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane

A. Postup krokov na poukázanie 2%  pre zamestnancov, ktorí požiadali svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň z príjmov.

1.  Do 15.02.2017 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň
2.  Potom požiadajte zamestnávateľa, aby Vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane
3.  Z tohto Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:
    a) 2% z Vašej zaplatenej dane - to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať Táto suma však musí byť minimálne 3 €.
4.  Vyberte si jedného prijímateľa zo Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2017 je aj DHZ Korňa
5.  Údaje o Vami vybratom prijímateľovi napíšte do Vyhlásenia spolu so sumou, ktorú mu chcete poukázať.
6.  Obe tieto tlačivá, teda Vyhlásenie spolu s Potvrdením, doručte do 30.04.2017 na daňový úrad podľa Vášho bydliska.***
7.  Daňové úrady majú 90 dní od splnenia podmienok na to, aby previedli Vaše 2% v prospech Vami vybraného prijímateľa.

B. Postup krokov pre fyzické osoby, ktoré si samé podávajú daňové priznanie v roku 2017:

1. Vyberte si jedného prijímateľa zo Zoznamu prijímateľov 2% na rok 2017, ktorému chcete poukázať Vaše % zo zaplatenej dane, minimálna výška v prospech prijímateľa je 3 €.
2. Vypočítajte si:
a) 2% z Vašej zaplatenej dane – to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať. Táto suma však musí byť minimálne 3 €
3. V daňovom priznaní pre fyzické osoby sú už uvedené kolónky na poukázanie 2%  z dane v prospech 1 prijímateľa. Údaje, ktoré potrebujete do daňového priznania uviesť, nájdete v Zozname prijímateľov pri organizácií, ktorú ste si vybrali.
4. Riadne vyplnené daňové priznanie*** doručte v lehote, ktorú máte na podanie daňového priznania (zvyčajne do 31.03.2017) na Váš daňový úrad (podľa Vášho bydliska) a v tomto termíne aj zaplaťte daň z príjmov.
5. Daňový úrad po kontrole údajov a splnení všetkých podmienok má zákonnú lehotu 90 dní na to, aby previedol sumu, ktorú ste poukázali, v prospech Vami vybraného prijímateľa.

C. Postup krokov na poukázanie 1 % (2%) pre právnické osoby v roku 2017:

1. Vyberte si prijímateľa, alebo prijímateľov zo Zoznamu prijímateľov na rok 2017. Právnické osoby môžu poukázať 1% (2%) z dane aj viacerým prijímateľom, minimálna výška v prospech jedného prijímateľa je 8 €.
2. Vypočítajte si Vaše 1% (2%) z dane z príjmov právnickej osoby– to je maximálna suma, ktorú môžete poukázať v prospech prijímateľa/prijímateľov, poukázať môžete aj menej ako 1% (2%), musí však byť splnená podmienka minimálne 8 € na jedného prijímateľa.

POZOR:
a) Ak právnická osoba (firma) v roku 2016 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2016 (zvyčajne do 31.3.2017) NEDAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať iba 1% z dane – vyznačí v daňovom priznaní, že poukazuje iba 1% z dane

b) Ak právnická osoba (firma) v roku 2016 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2016 (zvyčajne do 31.3.2017) DAROVALA financie vo výške minimálne 0,5% z dane na verejnoprospešný účel (aj inej organizácii, nemusí byť iba prijímateľovi), tak môže poukázať 2% z dane – označí v daňovom priznaní, že poukazuje 2% z dane (tak ako po minulé roky

Údaje potrebné na poukázanie 2%:

Obchodné meno (Názov): Dobrovoľný hasičský zbor KORŇA
Právna forma: občianske združenie